Cumhuriyet gündeme getirmişti… UYGUN Parti önderi Meral Akşener BMC fabrikasının önünden seslendi: ’10 bin kişinin işi ne oldu?’

Sakarya Karasu’da deniz kenarında bulunan yaklaşık 2 bin 200 dönümlük Hazine toprağı BMC’ye 10 bin kişinin istihdam edileceği garantisiyle yaklaşık üç yıl evvel 49 yıllığına hibe olarak verilmişti.

O periyot Ethem Sancak ile Katarlıların sahibi olduğu BMC’nin, 13 Ocak 2019 tarihinde Sakarya Karasu Fabrikası’nın temel atma merasimine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Buyruğu Temim bin Hamed Al Sani, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katılmıştı. 

2021 yılının haziran ayında BMC’nin Ethem Sancak ve Talip Öztürk’e ilişkin yüzde 50.1’lik payı resmen Tosyalı Holding’e satıldı. BMC’yi devralan Tosyalı Holding ise Karasu’da firmaya tahsisli yere yatırım yapmaktan vazgeçti.

Cumhuriyet, Tosyalı’nın bu kararının akabinde fabrika inşaatının söküm çalışmaları başladığını gündeme getirmişti. 

Olaya ait Cumhuriyet’e konuşan CHP Küme Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunlarından bir tanesidir”, Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün de “İktidara geldiğimizde hesabını soracağız” demişti.

AKŞENER FABRİKANIN ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, kısa mühlet evvel sökümüne başlanılan BMC fabrikasının önünde açıklamalarda bulundu. Akşener’e DÜZGÜN Parti Genel Lider Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ile DÜZGÜN Parti Sakarya Vilayet Lideri Selçuk Kılıçaslan eşlik etti. 

Dikbayır, Akşener’e “Sayın Genel Liderim burası tank üretilmek üzere dört yıl evvel BMC kümesine verildi. Tayyip Beyefendi de buranın temel atma merasimine geldi, burada 10 bin kişinin çalışacağını söyledi. O vakit bu işin olmayacağını söyledik. Artık bu fabrikayı söküp kaldırıyorlar buradan” dedi.

“10 BİN KİŞİNİN İŞİ NE OLDU PEKALA?”

Akşener ise, “10 bin kişinin işi ne oldu pekala? Bu nasıl bir şey? Bir ilçeye, bir kente kelam veriliyor; gençlerine, bayanlarına kelam veriliyor… Deniliyor ki, ‘10 bin kişi istihdam edilecek’. Hiçbir şey söylenmeden, hiçbir münasebet gösterilmeden nasıl oluyor da bu fabrika kaldırılıp götürülüyor? Nereye götürüldüğü de muhakkak değil” diye konuştu.

Dikbayır, “Zaten BMC de bu işi bıraktı. Acil tank gereksinimi var diye tank palet fabrikasını bu hale getirdiler. Daha bir tane tank gelmedi maalesef” diye karşılık verdi.

“TAŞINMA OLAYINDAN SONRA HERKES UMUDUNU YİTİRDİ”

Kılıçaslan ise fabrikada söküm süreci başlatılmasına yönelik, “Özellikle ilçemizde büyük umutlarla bu fabrikanın kurulması bekleniyordu yıllardır. Yeni tahsisi yapılmıştı ve artık ilçede birçok insan ve birçok gencimiz bu yaşanan taşınma olayından sonra herkes umudunu yitirdi. Sakarya için büyük bir yatırımdı, maalesef bu bahtını da yitirmiş oldu gençlerimiz. Herkes tıpkı ümitsizliğe kapılıyor. Esasen ekonomik bir meşakkat var ülkemizde, bu da üstüne tuz biber oldu” diye konuştu.

“BİZ DEVLET OLARAK BU YATIRIMI YAPARIZ”

Akşener de “Şimdi demin meydanda konuşurken ‘Allah bizi milletimize palavra söyleyenlerden eylemesin’ demiştim. İşte apaçık palavra hareketi ile karşı karşıyayız. Ancak artık bunu çok sıkı takip ederseniz inşallah bizim iktidarımızda bu sefer biz devlet olarak bu yatırımı yaparız” dedi.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.