Covid geçirenler dikkat… Bilim Şurası üyesinden korkutan ikaz

Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye’de yaklaşık 5 milyon beşerde Covid 19 sonrası bedende devam eden şikayetlerden oluşan klinik tabloların gözükeceğini söyledi. Şener, “En kısa müddette bu hastalık gurubu için bir tedavi şablonu oluşturulmalı” dedi.

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “CDC’nin (ABD Hastalık Denetim ve Korunma Merkezleri) datalarına nazaran Türkiye’de yaklaşık 5 milyon beşerde bu klinik tablolar gözükecek. En kısa müddette bu hastalık gurubu için bir tedavi şablonu oluşturulmalı” dedi.

Covid 19 enfeksiyonunun hastalık sonrasında bedende bir grup hasarlar bıraktığına dikkat çeken Şener, şöyle konuştu:

*Bu süreç 3 aydan uzun sürüyorsa Post Covid, ortalama 4-12 hafta ortasında devam ediyorsa Long Covid dediğimiz klinik bir tablodan bahsediyoruz.

*Önümüzdeki vakit diliminde Türkiye’de önemli manada bu hastalık gurubunun değer kazanacağını düşünüyorum.

*Çünkü DSÖ’nün belirlediği sayılara nazaran Covid-19 enfeksiyonunu atlatmış olan her 10 bireyden bir adedinde Post/Long Covid tablosu görülüyor.

*Bu sayılara nazaran, dünya üzerinde Covid-19’a yakalanan yaklaşık 500 milyon şahıstan 50 milyonunun, Türkiye’de ise 15 milyon bireyden 1,5 milyonunun bu tablo ile karşı karşıya olacağı manasına geliyor.

*CDC’nin sayılarına nazaran ise bu oran yüzde 30’lara çıkıyor. Bu oranı temel alacak olursak ise 5 milyon insanın bu kümede olacağı ön görülüyor.

CHECK-UP ÖNERİLİYOR

Covid 19 sonrası şikâyeti devam eden hastaların yakından takip edilmesi gerektiğini belirten Şener, şu tabirleri kullandı:

*Covid 19 sonrası bilhassa beyinde hatırlama zahmeti, konuşma zahmeti, algı zorluğu üzere şikâyetler göze çarpıyor.

*Kalpte ise çarpıntının eşlik ettiği nefes darlığı, çabuk yorulma, kızarıklık üzere klinik tablolar gözüküyor. Teneffüs sisteminde ise devam eden öksürük, öksürük nöbetleri ve nöbetlerden sonra davam eden akciğerde parankimal önemli hasar görülüyor.

*Kas iskelet sisteminde ise geçmeyen yorgunluk, ağrı, kas krampları üzere tablolar ile karşı karşıya kalınıyor.

*Bu yüzden Covid 19 sonrasında hastaların kesinlikle bir check-up denetiminden geçmesini öneriyoruz.

Covid 19 sonrası şikayeti olan bireylerin yüzergezer bir hastalık gurubuna benzeten Şener, “Bu şikayeti olan bireyler kardiyolojiye, göğüs hastalıklarına, nörolojiye, enfeksiyon hastalıklarına, fizik tedaviye gidiyor. Bu hasta gurubunu daha somut parametrelerle daha somut kıymetlendirerek bir tedavi şablonu oturtmak mümkün. Bizim argümanımız bu tip sempozyumlarla bilgi paylaşımı yaparak hem Sıhhat Bakanlığı nezdinde hem de hastaneler nezdinde bu tedavi şablonunu oluşturmak” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.