Çin’den Pelosi’ye tatbikatlı karşılık: Çin ordusu Tayvan’ı ablukaya aldı

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin 24 saati bile bulmayan Tayvan ziyareti Pasifik’te suları ısındırdı. Pekin idaresi, Washington’ın atağına karşı Tayvan’ın etrafında geniş bir askeri tatbikat yapılacağını açıklarken bugün başlayacak tatbikatın beş gün süreceği ve eğitim faaliyetleri esnasında gerçek mühimmat kullanılacağı belirtildi. Çin idare tatbikat mühletince bölgeyi gemi ve uçak geçişine yasakladığını da duyurdu. Yayınlanan haritalara bakıldığında Çin ordusunun adeta adayı ablukaya aldığı görülüyor.

Wang Yi

ABLUKA KALICI OLABİLİR

Pekin idaresinin gayriresmî yayın organı Küresel Times, ikinci bir Pelosi ziyaretini engellemek emeliyle adayı çevreleyen hava ve deniz alanının denetim altına alınabileceğini, yani tatbikat müddetince kurulacak ablukanın ‘kalıcı’ hale getirilebileceğini bildirdi. Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise karar kınanırken, “Tatbikat adada bir deniz ve hava ablukası manasına geliyor. Bu durum, Tayvan Boğazı üzerindeki statükoyu ve bölgesel güvenliği tehdit ediyor” tabirlerine yer verildi.

Nancy Pelosi

SONLARI UYGUN OLMAYACAK

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise dün yaptığı açıklamada sert bildiriler vermeye devam etti. Wang, “Ateşle oynayanların sonu düzgün olmayacak. Çin’i incitenler bunun bedelini ödeyecek” tehdidinde bulunarak ABD’yi maksat aldı. Wang, ‘tek Çin’ unsurunun memleketler arası ilgileri yöneten temel normu ve İkinci Dünya Savaşı sonrası milletlerarası sistemin ana ögelerinden biri olduğuna işaret ederek, “ABD, Çin’in yine birleşmesini engellemeyi aklından dahi geçirmemeli. Tayvan Çin’in kesimidir. Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan güçlere ve dış müdahalelere asla ödün vermeyecektir” tabirlerini kullandı.

PELOSİ’DEN DAYANIŞMA VURGUSU

Dün Tayvan başkanı Tsai Ing-wen, Meclis Lider Yardımcısı Tsai Chi-chang ve öteki üst seviye yetkililerle bir ortaya gelen Nancy Pelosi ise “Tayvan ile dayanışma içindeyiz. Ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’a dayanak kelamını terk etmediğini açıkça göstermiştir” diye konuştu. Tayvan Devlet Lideri tarafından kendisine sunulan gurur madalyasını kabulünde kelam alan Pelosi, ‘Tayvan’ın düzgün bir dostu’ olarak anılmaktan onur duyduğunu ve adaya yaptığı ziyaretin üç ana emeli olduğunu söyledi: Biri güvenlik, insanlarımız için güvenlik, global güvenlik. İkincisi, mümkün olduğu kadar çok refahı yaymak için iktisat. Üçüncüsü ise idare.

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Tayvan Devlet Lideri Tsai Ing-wen ise ‘kasıtlı olarak yüksek askeri tehditlerle karşı karşıya kalan Tayvan’ın, geri adım atmayacağının altını çizdi. Pelosi ve beraberindeki heyet, adayı ziyaretlerinin akabinde seyahatin bir sonraki durağı olan Güney Kore’ye gitti.

ABD’DEN KARŞI CEVAP

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin akabinde ABD’ye ‘askeri tatbikat’ ile yanıt veren Pekin’e cevap gecikmedi. ABD ve Endonezya orduları, Çin ile yaşanan krizin gölgesinde Sumatra Adası’nda birinci kere öteki ülkelerin de katıldığı ortak muharebe tatbikatlarına başladı. Tatbikata ilişkin manzaralar kamuoyu ile paylaşıldı.

Çip üretiminin global merkezi

Uzmanlar, Çin’in muhtemel Tayvan işgalinde, savaştan en çok etkilenecek dalın teknoloji sanayisi olacağı konusunda uyardı. Dünya genelinde kullanılan yarı iletken çiplerin yüzde 60’tan fazlası Tayvan’da üretiliyor. Tayvan şirketi TSMC (Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi), çip dalında dünyanın en büyük üreticisi olarak bölümün lokomotifi pozisyonunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.