Çin Tayvan kıyılarına roket attı

KARAR HABER MERKEZİ

Çin, Tayvan’ı etrafından belirlediği deniz bölgelerinde sürdürdüğü askeri tatbikatlar bünyesinde Tayvan kıyılarına yakın bölgelere roket saldırısı gerçekleştirdi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran Çin tarafından Tayvan kıyılarına yakın deniz bölgelerine 11 balistik Dongfeng Roketi atıldı. Çin’in askeri tatbikatları vakit zaman Tayvan’a 20 kilometre yakın aralarda yapılıyor.

“Akıl dışı aksiyonlar”

Tayvan hükümeti tatbikatlar hakkında “Uluslararası sistemi tartışmalı hale getiren, bölgedeki barışı yok edecek akıl dışı aksiyonlar” tabirini kullandı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çin’in roket atağıyla daima gerçekleştirdiği roket denemeleri ile Güne Kore’yi provoke eden Kuzey Kore’yi taklit ettiği belirtildi. Açıklamada bu askeri tatbikatla Tayvan’ın güvenliğinin tehdit edildiği lisana getirilirken, Tayvan ordusunun da savaşa hazır hale geldiğinin altı çizildi.

Çin ordusundan yapılan açıklamada roket atışları onaylanırken “Konvansiyonel roketlerle birçok noktada, birçok faklı silah tipiyle, Tayvan adasının etrafında daha evvel belirlenen deniz bölgelerine deneme hücumları yapıldığı’’ denildi. Ordu tarafından yapılan açıklamada bütün roketlerin maksatlarını tam olarak vurduğu belirtildi.

Çin yeniden roket atmıştı

Çin’in şu anda gerçekleştirdiği askeri tatbikat Tayvan’da 1995/96 yıllarında yaşanan roket krizinden daha kapsamlı. Kelamı edilen tarihte de Çin, Tayvan’ın karasularına roket atmıştı. ABD bunun üzerine bölgeye iki savaş gemisi göndermiş ve kriz sonlanmıştı.

Güney Asya Devletler Topluluğu Asean her iki tarafa da sükunet daveti yaptı Kamboçya’da bir ortaya gelen Asean dışişleri bakanları tarafların kışkırtıcı hareketlerden uzak durmasını talep ederken arabuluculuk teklifinde bulundu. Bakanların buluşmasına Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de katıldı.


Çin Devlet Ajansı Xinhua’nın yayınladığı ve tatbikat kapsamında uçuşa yasak ilan edilen Tayvan Karasuları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.