CDC doğruladı: Kovid-19’dan 1 milyon can kaybı

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi tarafından hazırlanan mevt evraklarındaki datalara nazaran, pandemi başlangıcından bu güne kadar yaklaşık 2,5 yılda ölen ABD’lilerin sayısı 1 milyonu geçti.

Kovid-19’a bağlı can kayıplarının 900 bin sayısının görülmesinden 1 milyon hududuna ulaşmasına kadar yaklaşık 3 aylık bir vakit geçtiği belirtildi.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yarısından fazlasının ise Aralık 2020’de Kovid-19 aşılarının kullanıma sunulmasından sonra gerçekleştiği kaydedildi.

GERÇEK SAYI “ÇOK DAHA YÜKSEK”

ABD’de, “sağlık sisteminin bozulması sonucu” direkt yahut dolaylı olarak Kovid-19 nedeniyle kaybedilen hayatların gerçek sayısının “çok daha yüksek” olduğuna inanılıyor.

Sıhhat uzmanları uzun müddettir Hindistan, Brezilya ve Rusya üzere yerlerdeki gerçek mevt sayısının resmi sayılardan daha yüksek olduğundan şüphelense de ABD, rastgele bir ülkenin bildirilen en yüksek Kovid-19 mevt oranına sahip.

Ocak 2021’de günde yaklaşık 3 bin 400 can kaybının kaydedildiği ABD’de, hala günde 300’e yakın kişi Kovid-19 yüzünden hayatını kaybediyor. Hadiseler ise son 2 haftada yüzde 60’tan fazla artarak günde 86 bine ulaşmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.