Çavuşoğlu’ndan F-16 açıklaması: Kelam konusu değil

Resmi temaslar için İsrail’e oradan da Filistin’e geçen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-16 sürecinin olağan seyrinde ilerlediğini, İsveç ve Finlandiya konusunu kast ederek; NATO ile ilgili bahislerin bu gündemin dışında olduğunu, rastgele bir pazarlığın da kelam konusu olmadığını söyledi.

İsrail’le olağanlaşma için de Çavuşoğlu, “Normalleşme sürecine girdik. İsrail ile karşılıklı büyükelçi atamayı konuşacağız” dedi.

“YAZILI MUTABAKAT İSTEDİK”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO sürecine ait ise, “Finlandiya ve İsveç’in heyet göndermek istedi. Cumhurbaşkanımız da ‘Bizim her vakit önceliğimiz diplomasidir’ diyerek bu teklifi kabul etti. Heyet bugün Ankara’ya inecek, yarın da görüşme olacak. Ankara’daki heyet bugün kendi içinde bir kıymetlendirme yapacak. Taleplerimiz ne, PYD YPG nasıl bir örgüt, bunlara ait evrakları hazırlıyoruz. Savunma ile ilgili ambargoların kaldırılması taleplerimiz ortasında olacak. Somut adımlar bekliyoruz temennilerle ilerleyemeyiz. İsveç ve Finlandiya teröre takviyesi kesmeli, somut adım için yazılı mutabakat istiyoruz” sözlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.