Büyük Oylama: Uniswap ve Bu Coinlerin Önü Açılıyor!

Uniswap, MakerDAO ve Synthetix toplulukları, ekosistemlerinin geleceği için kritik bir oylama sürecindeler. Başa baş giden oylamalardan ortaya çıkan sonuçlar ve etkileri şu şekilde.

Uniswap, MakerDAO ve Synthetix toplulukları kritik oylama sürecinde

İlk olarak Uniswap topluluğu, hafta boyunca likidite sağlayıcılarından (LP’ler) ücret talep etme önerisini oyladı. Oylama katılımcıların %45’inin aleyhte oyuyla reddedildi. Çoğunluk tarafından reddedilen teklif şu değişiklikleri öneriyordu:

Tüm Uniswap v3 havuzlarında havuz ücretinin ⅕’sine eşit bir protokol ücreti uygulamayı ve Uniswap v2 için ücret anahtarını açmayı öneriyoruz. Bu teklifin kapsamı, Uniswap havuzları için bir ücret uygulamak, kazanılan ücretleri talep etmek için bir sistem uygulamak ve UNI topluluğu tarafından belirlenen bir varlık için kazanılan ücretleri güvenle satmaktır.

Anlık görüntü anketi, katılımcıların %45’inden fazlasının ücrete karşı oy kullanmasıyla sona erdi. Kalan oylar ise değişen ücret önerileri arasında paylaştırımdı.

MakerDAO’nun topluluk odaklı varlık çeşitlendirmesi

Diğer yandan, MakerDAO topluluğunun oylaması, geleneksel finansal varlıkların çeşitlendirilmesini öneriyor. Son zamanlarda topluluk, yeni bir gerçek dünya varlık kasası olan BlockTower Andromeda’yı eklemenin altını çizdi. Bu kasa, kripto merkezli yatırımlardan önemli bir çeşitlendirmeyi temsil eden kısa vadeli ABD Hazine tahvillerine 1,28 milyar dolara kadar yatırım yapacak.

Karar, MakerDAO’nun 5 milyar dolarlık stablecoin DAI’sini destekleyen rezerv varlıklarını çeşitlendirmeye yönelik daha geniş hedeflerini güçlendiriyor. Ayrıca, istikrarlı getiriler elde etmek için geleneksel finansal enstrümanları kripto-yerli varlıklarla harmanlamaya yönelik artan bir iştahı yansıtıyor.

https://twitter.com/MakerDAO/status/1664700947522813952

Synthetix topluluk oylaması

Bir diğer gelişmede Synthetix’in topluluk katılımı, yatırım stratejilerinden daha fazlasını etkiliyor. Daha önce topluluk, kalan müşteri fonlarının v1 sürümünden ikinci sürümüne (v2) aktarılması için oy kullandı.

Teklifte, “Birincil motivasyon, PerpsV1‘de olağanüstü konumların kullanımdan kaldırılmasını en az müdahaleci şekilde zorunlu kılmak ve mevcut konumlara sahip hesaplara konumlarını kapatmaları için yeterli zaman bırakmaktır” diyor.

DAO oylamalarının gücü

DeFi’nin özü, özerklik, şeffaflık ve merkeziyetsizlik ilkelerine dayanır. Bu değerler hiçbir yerde merkezi olmayan oylamada olduğu kadar belirgin değildir. DeFi platformları, kullanıcıları karar verme süreçlerine katkıda bulunmaları için aktif olarak güçlendirerek, ortak akıldan yararlanır.

Bu nedenle, geleneksel hiyerarşik sistemlere meydan okuyan merkezi olmayan bir yönetim modelini besliyorlar.

Merkezi olmayan oylama, kullanıcıları pasif gözlemcilerden aktif katkıda bulunanlara dönüştürür. Böylece platforma olan bağlılıklarını ve katılımlarını artırır. Bu dönüştürücü süreç, platformun gelişiminin kullanıcı tabanının çıkarlarıyla uyumlu olmasını sağlar. Böylece uzun vadeli büyümeyi ve istikrarı destekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir