Batı Karadeniz’de balıkçılar yeni döneme umutla bakıyor

Türkiye’de balıkların jenerasyonunun devamı ve çeşitlerinin artması için balık avcılığına orta verilmişti. Artık Türkiye’nin tüm kıyılardaki balıkçılar yeni dönem heyecanı yaşıyor.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, yeni av döneminde palamut, lüfer, istavrit ve çinekop yakalamak için ağlarını bu geceden itibaren sulara bırakacak.

Balıkçılar sabırsız

Batı Karadeniz’in en kıymetli limanına sahip Akçakoca’da tekne ve ağlarını onararak yeni dönem için hazırlıklarını tamamlayan gırgır ve trol balıkçıları, “vira bismillah” demek için sabırsızlanıyor.

Balıkçılara fırtına pürüz olabilir

Bu gece sona erecek av yasağının akabinde ağlarını sulara bırakacak balıkçılar, bölgede tesirli olan fırtınanın bir an evvel dinmesini bekliyor.

AA’nın haberine nazaran, Akçakoca Su Eserleri Kooperatifi Lideri Mustafa Karakaş, yeni dönemden beklentilerinin büyük olduğunu söyledi.

Palamut, istavrit, çinekop ve lüferde beklenti iyi

Şu anda palamut, istavrit, çinekop ve lüferde beklentinin güzel olduğunu aktaran Karakaş, “Havalar güzel olduğu sürece dönemin hoş olacağını ve fiyatların da ucuzlayacağını bekliyoruz. Bu sene bol ve bereketli dönem olacağını kestirim ediyoruz. Geçen yıl çok fazla hayal kırıklığı yaşadık. Bu sene o denli bir durum düşünmüyoruz zira manzaralar sahiden güzel ve denizin durumu çok çok güzel görünüyor.” dedi.

“Bu dönem beklenti yüksek”

Balıkçı Uğur Akmermer ise hava müsaade ederse gece denize açılacaklarını belirterek, bu dönem yüksek beklenti içerisinde olduklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.