Barış Terkoğlu yazdı: ‘TÜRKEN hakkında konuşmamız lazım’

Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vakıf süsü verdiği paralel yapılarla yurtdışına para aktardığını sav etti. Paravan yapı üzerinden ABD’de oturma ve çalışma müsaadesi çıkarılmak istendiğini tabir eden Kılıçdaroğlu “Akşam 22:00’de bir kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim, milletimi de bekliyorum. Erdoğan sakın reddetmeye kalkma, bütün dokümanlar elimizde” demişti.

Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı görüntü ise Ankara’da siyaset gündemini sarsarken gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu, vakıf ile ilgili dikkat çeken detayları paylaştı.

Terkoğlu, bugünkü “TÜRKEN hakkında konuşmamız lazım” başlıklı yazısında vakfın idaresine dikkat çekti. “2014’te, 17-25 Aralık hengamesinden kısa müddet sonra, Bilal Erdoğan’ın isteğiyle kurulan vakıf Erdoğan ailesine yakın. Eski lideri Halil Memnun, Erdoğan’ın kuzeni. Cumhurbaşkanı’nın kızı Esra Albayrak, bir başka akrabası Ömer Faruk Albayrak vakfın yönetiminde” diyen Terkoğlu, vakfın hedefinin ‘öğrencilere burs, yatakhane sağlamak ve kültürel programlar düzenlemek’ olduğunu hatırlattı.

Kamu faydasına vakıf olması onu vergide özel kıldığını tabir eden Terkoğlu, “Belgelere nazaran, kurulduğu günden 30 Haziran 2020’ye kadar, 86 milyon dolardan fazla bağış toplamış” dedi.

Terkoğlu’nun yazısının devamı şöyle:

“Peki, TİPKEN bu paraları nasıl kullanıyor?

En bilineni, New York’un kıymetli bölgesi Manhattan’da, yurt gerekçesiyle, 15.5 milyon dolara alınan ve 21 katlı inşaat yapılan gayrimenkul. Projeye nazaran, TİPKEN bu binanın birinci iki katını ticarethane olarak kullanacak.

Öte yandan vakıf, boksör Muhammed Ali’nin çiftliğini 2.5 milyon dolara satın aldı.

Bu kadar değil…

Polat’ın kitabındaki bilgilere nazaran TÜRKEN’in New York, Washington, Boston, Şikago üzere kentlerde, tek kişilik odaları 1300 dolara, çift kişilik odaları 800 dolara kiraladığı mutabakatlı konutları var.

Son iki sene bilinmese de 30 Haziran 2020 prestijiyle, TÜRKEN’in toplam varlığı 67 milyon dolar.

CHP’nin açıkladığı son vergi beyannamesinde, vakıf, o yıl burs vermediğini açıkladı. Haliyle, daha çok gayrimenkul ve paralarıyla anılır oldu.

Elbette bu gayrimenkullerin ABD’ye ödenen vergisi de var. Örneğin, 2016 yılında 120 bin 731 dolar, 2017 yılında da 158 bin dolar emlak vergisi ödenmiş görünüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.