Bakan Nebati’nin Erdoğan’a ‘GES’ muştuları ortaya çıktı: ‘Dolar 5-6 lira birden düşecek’

Gazetemiz muharrirlerinden Mustafa Balbay, Gelir Endeksli Senet (GES) sisteminin açıklandığı günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a söylediği belirtilen kelamları aktardı.

Konuyla ilgili kaleme aldığı “GES: Gidiş endeksli seçim!” başlıklı yazısında Balbay, “İktidarın aklı gidip geliyor. Amaç, meseleleri çözmek değil de seçimi kazanmak olduğu için nasıl bir ortamda sandık diyeceklerini kestiremiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara’da 9 Haziran’a dek beklentinin “sonbaharda sandık” üzerine olduğuna dikkat çekip “Bunun nedeni de 9 Haziran’da açıklanan Gelir Endeksli Senet (GES) sisteminin büyük bir karşılığının olacağı beklentisi idi” diye ekleyen Balbay, yazısının devamında Nebati’nin Erdoğan’a GES’le ilgili söylediği belirtilen şu kelamları aktardı:

“Efendim GES’le kur muhafazalı mevduat (KKM) sisteminden daha büyük bir çıkış yakalayacağız. Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO), Devlet Materyal Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) üzere esaslı kuruluşlarımıza endeksli olacak GES’le dolar 5-6 lira birden düşecek. İklim değişecek. Bize inanç artacak. Devamında benzeri yollarla sonbahara son derece olumlu bir havada gireceğiz!”

Balbay yazısına şöyle devam etti:

“Nebati bunları Saray’a söylerken elbette yanında değildik. O etrafta haber kaynaklarımız da yok. Fakat bize kadar ulaşan bilgiler bu istikamette. 

Nebati bu kadar emin konuşunca “bir sefer daha söyle” demişler, “gerçekten dolar 5-6 lira düşer mi?”

Öyle anlaşıyor ki Nebati hem ağzını açmış hem gözlerini…

Gelinen nokta ortada: dolar 9 Haziran’da 17.21 idi, dün 17.35!

GES’te talep toplama bugün sona erecek lakin Nebati’nin umudu sona ermiyor. GES’e ilginin son derece yüksek olduğunu söylüyor lakin sayı vermiyor.

Sözün özü GES’le başlayıp devamı gelecek olan açılımlarla ekonomiyi doğrultup seçim yerini oluşturma gayesi şu an için suya düşmüş görünüyor.

Böylesi durumlar için söylenecek kelam şu:

Dolar düşmezse Nebati düşer!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.