Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında tarafsız olmalı

“Kıbrıs Türkü’nün hakkı teslim edilmeli”

İHA’nın haberine nazaran; Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar garantörlük vazifesini eksiksiz halde yerine getirdiğini, bundan sonra da getirmeye devam edeceğinin altını çizen Akar, şunları kaydetti:

“KKTC ile yaptığımız çalışmalarda bugüne kadar ortaya koyduğumuz bütün tahlil tekliflerine rastgele bir halde karşılık bulamadık. Bütün tahlil tekliflerimizi, ortaya konulan bütün tahlil yollarını Rumlar uzlaşmaz tavır ve statükocu bir halla, kendilerini ayrıştırıp oradaki Türk nüfusunu farklılaştırarak tahlilin mümkün olmaması için ellerinden gelen her türlü uğraşı gösterdiler. Kıbrıs Rumları gerçekleri, oradaki Türk varlığını görmeli, Türk varlığının egemenliğini ve bağımsızlığını tanımalıdır. Onların da itimat ve refah içinde yaşama hakkını kabul etmelidir. Bilhassa üçüncü taraflardan beklentimiz Kıbrıs problemi hakkında objektif, tarafsız olmaları, stratejik körlüğü bırakmaları, olaylara eşit bir anlayışla yaklaşmaları ve Kıbrıs Türkü’nün hakkını, hukukunu teslim etmeleridir.”

“Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Bakan Akar, Ege’de, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta ne Türkiye’nin ne de KKTC’nin haklarının çiğnenmesine müsaade verdiklerini vurgulayarak, “Bizim ’görüşme ve diyalog’ sözlerimizi kimse zafiyet olarak algılamasın, ’haklarımızı çiğnetmeyeceğiz’ sözümüzü de bir tehdit olarak görmesin. Bunu da herkes bu türlü algılasın. Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davalarında ebediyen yanlarında olmaya devam edecektir” tabirlerini kullandı.

Milli çaba madalyalarının hak sahiplerine takdim edildiği merasimin sonunda kutlama pastası kesildi. Merasime Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu da katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.