Avrupa’dan gelen talepler artışa geçti: Otelciler 2019 sayılarını yakalamayı hedefliyor

Türkiye Otelciler Federasyonu Lider Yardımcısı Taceddin Özden, Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz tesirinin Avrupa pazarından gelen talep artışıyla giderildiğini belirterek turizm sayılarında salgın öncesini yakalama umutlarının arttığını söz etti.

Kuşadası Otelciler Birliği Başkanlığı vazifesini de yürüten Taceddin Özden, ülke genelinde otellerin haziran ayını uygun bir dolulukla kapattığını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşının turizmi olumsuz etkilemesine karşın kısa müddette toparlanma sürecine girdiklerini aktaran Özden, Avrupa pazarında ise önemli bir hareketlilik yaşandığını lisana getirdi.

“Rusya-Ukrayna savaşı başladığında biraz moralimiz bozulmuştu. Rezervasyonlarımız durağanlaşmıştı fakat toparlandı. Avrupa pazarı tekrar canlandı. Yabancı pazarında değerli bir yol katettik. Otellerimizin dolulukları epey yükseldi. 2021 yılıyla kıyasladığımızda esasen epey uygun bir durumdayız. 2019 yılı sayılarını yakalarız diye umut ediyorum. Zira 2019 yılında turizm dalı güzel bir dönem geçirmişti. Bu yılki imaj 2019 yılını yakalayacağımızı gösteriyor. Haziran ayını oteller yüzde 90-95 dolulukla kapattı. En makus otel yüzde 85 ile kapattı diyebilirim. Türkiye’nin genelinde bütün kıyılarda, İstanbul’da da tıpkı durumları görüyoruz. Hem kent otellerinde hem kıyı kesitlerinin tamamında çok yeterli bir haziran ayı geçirdik.”

Tatilin 9 gün olması turizmi olumlu etkileyecek

Bayram tatilinin 9 gün olmasıyla iç turizmde de canlılık yaşandığını anlatan Özden, Kuşadası ve Didim’deki otellerin bayramı dolu geçireceğini, birtakım otellerin rezervasyonu kapattığını tabir etti.

Temmuz ayındaki otel doluluklarının eylül ayı sonuna kadar devam etmesini beklediklerini vurgulayan Özden, “Sezon, kasım ayına da sarkacak üzere. Rezervasyonların yoğunluğu bunu gösteriyor. Dönem başında gelemeyenler var, iklim uyguna gidiyor. Uçaklarını ekim sonunda bitiren çeşit operatörleri 1 hafta 15 gün uzatmaya başladı.” diye konuştu.

Türkiye’ye gelen turistin buradan şad ayrıldığını aktaran Özden, Akdeniz çanağında hizmet kalitesi ve fiyat açısından değerli bir üstünlüğe sahip olduklarını, yakaladıkları çıkışı gelecek yıllarda da sürdürmeye odaklandıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.