Apple Watch S8, S7 ve S6 ile Aynı İşlemciye Sahip

Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra ve ikinci nesil Apple Watch SE akıllı saatlerde yer alan S8 çipi, tanımlayıcı kodlara göre S6 ve S7 çipleriyşe aynı işlemciye sahip.

Bu aynı zamanda Apple Watch Series 6, ‌Apple Watch Series 7‌, ‌Apple Watch Series 8‌, ‌Apple Watch Ultra‌ ve ikinci nesil ‌Apple Watch SE‌ modellerinin hepsinin aynı işlemciye sahip olduğu anlamına geliyor. Tabii ki Apple’ın Apple Watch Series 8’in yeni ivmeölçeri ve jiroskopu gibi yeni bileşenleri barındırmak için çipinin diğer kısımlarını yinelemiş olabileceğini belirtmekte fayda var.

S6, S7 ve S8 çipsetlerinin Tamamı 32 GB depolama ve çift çekirdekli işlemcilere sahip. Apple, S6’yı Apple Watch Series 6’da piyasaya sürdüğünde, en son akıllı saat serisi hakkında performans iddialarında bulunduğunda, çipin uygulamaların yüzde 20 daha hızlı başlatılmasına izin verdiğini söylemişti.

S6, S7 ve S8 çipsetleri Apple’ın iPhone 11 serisindeki A13 Bionic çipini temel alıyor ve TSMC’nin 7nm işlemi kullanılarak üretiliyor. Apple, A14 Bionic çipinden başlayarak TSMC’nin 5nm sürecine geçti ve iPhone 14 Pro’nun A16 Bionic’i 4nm bir işlemle üretilen ilk Apple çipi oldu.

Apple’ın S-serisi çipsetlerinde işlemci teknolojisini geliştirmemesinin bir açıklaması, A14 çipsetindeki çekirdeklerin ve TSMC’nin 5nm veya 4nm işlemlerinin kullanılmasındaki ilerlemelerin, öncelikle Apple Watch için artık gerekli olmayan performans iyileştirmeleri sağlaması olabilir. Bu yılın sonuna doğru seri üretime girecek olan TSMC’nin 3nm sürecini beklemek daha anlamlı verimlilik iyileştirmeleri sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.