AB içinde 700 bin hektar ormanlık alan yandı: İstanbul’dan daha büyük

Bu yıl Avrupa Birliği (AB) içinde yaklaşık 700 bin hektar ormanlık alanın yandığı belirtildi. AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, İspanya’nın Mallarco adasının iki katı alana denk gelen bu sayının Birlik genelinde ortak bilgilerin kayıtlara geçmeye başladığı 2006’dan bu yana görülen en yüksek kıymet olduğu tabir edildi. Bir Komite Sözcüsü, şimdi yangınların sık görüldüğü dönemin bitmediğine de dikkat çekti.

Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemi (Effis) datalarına nazaran ise 13 Ağustos’a kadar 660 bin hektar ormanlık alanın yandığı belirtilirken, bu datalara yaklaşık 30 hektar ve aşağısında alanın yandığı daha küçük çaplı yangınların dahil edilmediği kaydedildi. Sistem datalarına nazaran, küçük çaplı yangınlar da dahil ediliğinde yanan ormanlık alan yaklaşık 715 bin hektara ulaşıyor.

DAYANIŞMA SİSTEMİ DOKUZ SEFER AKTİVE EDİLDİ

Birlik üyelerinin tek başlarına gayret etmekte zorlandıkları felaketler için devreye soktukları ve AB Komitesi tarafından uyumu ve büyük oranda finansmanı sağlanan yardım sisteminin yangınlar nedeniyle tam dokuz defa beş ülke tarafından aktive edildiği belirtildi.

Geçen iki ay içinde bu düzenek üzerinden Avrupa genelinde 29 uçak ve sekiz helikopterin devreye sokulduğu tabir edildi. Bunların karada 369 itfaiye vazifelisi ve 100’ü aşkın araçla desteklendiği belirtildi. Kurul datalarına nazaran, Temmuz ve Ağustos’ta Bulgaristan, Romanya, Almanya, Fransa, Finlandiya ve Norveç’ten yaklaşık 150 itfaiye işçisi de mahallî çalışanı desteklemek için Yunanistan’a gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.