AA’nın “Erdoğan’dan çiftçiye müjde” haberindeki veriler ‘gerçek değil’

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Anadolu Ajansı’nın, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçiye müjde” haberindeki rakamların gerçek olmadığını belirtti ve “Bu nasıl habercilik?” diyerek tepki gösterdi. Yıldırım açıklamasında doğru verileri de açıkladı.

AA'nın

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Anadolu Ajansı’nın (AA), “Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçiye müjde” haberindeki rakamların gerçek olmadığını söyledi. Türkiye’nin toplam çeltik üretiminin 900 bin ton civarında olduğunu belirten Yıldırım, “Çiftçinin elinde nasıl 750 bin ton olur?” ifadelerini kullandı.

AA’nın haberinde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO), ürünlerinin bir kısmı elinde kalan çiftçiden, 250-300 bin ton yemeklik patates, 40 bin ton soğan ve 75 bin ton çeltik satın alacağı bildirildi” denildi.

Haberde, şu ifadeler kullanıldı:

“Alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor günler geçiren çiftçiye destek verildi. TMO’nun, ürünlerinin bir kısmı elinde kalan çiftçiden, 250-300 bin ton yemeklik patates, 40 bin ton soğan ve 75 bin ton çeltik satın alacağı, satın alınan ürünün ise vatandaşa ücretsiz dağıtılacağı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemi süreci boyunca mağdur olan çiftçinin sorunlarına çözüm için destek çalışmalarının süreceğini bildirdi.”

aa-nin-erdogan-dan-ciftciye-mujde-haberindeki-veriler-gercek-degil-862950-1.

Tarım yazar Yıldırım, AA’nın haberine tepki gösterdi. “Bu nasıl habercilik?” diyen Yıldırım, “Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çiftçinin elinde kalan 1 milyon 200 bin ton patates, 250 bin ton soğan, 750 bin ton çeltiği satın alacak diye haber geçti. Haberdeki rakamlar çok abartılı, daha doğrusu gerçek değil” ifadelerini kullandı.

“Fakat yaygın ve bilinen gazete, TV ve internet sitelerinin neredeyse tamamı hiç sorgulamadan haberi olduğu gibi yayımladı” diyen Yıldırım, şunları söyledi:

“Türkiye’nin toplam çeltik üretimi 900 bin ton civarında. Çiftçinin elinde nasıl 750 bin ton olur? Patates ve soğan verileri de yanlış.

Doğrusu şöyle olacaktır:

Patates 200 – 300 bin ton

Soğan 40 – 50 bin ton

Çeltik 40 – 50 bin ton.”

Bu nasıl habercilik?

TMO’nun alacağı patates, soğan ve çeltikle ilgili Anadolu Ajansı bir haber geçti.

Haberdeki verilerin tamamı yanlış.

Gazete, tv, internet siteleri sorgulamadan haberi aynen yayınladı.

Ürünlerle ilgili doğru veriler şöyle: @farukbildirici pic.twitter.com/UzZre4Cv5o

— Ali Ekber Yıldırım (@tarimyazari) April 10, 2021

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir